Üniversite tercihinde dikkat edilecekler
Fütürist/Yapımcı Alper AKSOY

Üniversite tercihinde dikkat edilecekler

Bu içerik 497 kez okundu.

Aday Öğrenciler;

Üniversite sınavına ne kadar iyi hazırlanırsanız hazırlanın, eğer üniversite ya da bölüm tercihinde doğru stratejiler oluşturmaz ve doğru kararlar vermezseniz sınava ne kadar iyi hazırlandığınızın veya ne kadar yüksek bir puan aldığınızın hiçbir anlam ve önemi olmayacaktır. Bu yüzden bu yazıda aday öğrencilere yol gösterebilmek adına üniversite tercih ederken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda kısada olsa paylaşımlarda bulunmak istedim.

 

Dört Temel Kriter:

Üniversite tercih ederken dikkat edilmesi gereken dört temel kriterin olduğunu ve bu dört temel kriterin ise birçok alt başlığının bulunduğunu söyleyebilirim. Ancak bu yazıda sadece dört temel kriter ve bu dört temel kriterin birer alt başlığı hakkında çok kısa bir bilgilendirme yapabileceğim. Daha kapsamlı bilgileri ve hayat kurtarıcı önemli ipuçlarını detaylı olarak anlattığım ‘’Hangi Üniversite, Nasıl Bir Üniversite?’’ isimli kitabımda bulabileceğinizi hatırlatmak isterim.

 

Bireysel Kriterler:

Aday öğrenciler için dört temel başlıktan belki de en önemli ve belirleyici olan başlık bireysel kriterlerdir. Çünkü bireysel kriterler, her öğrenci için tamamen öznel bir özellik taşımaktadır. Her öğrencinin farklı bir kişiliği, gelecek planlaması, hedefi, hayali, sosyokültürel yapısı, yetenekleri ve becerileri olduğu düşünülürse, doğal olarak her öğrencinin bir üniversiteden veya bölümden beklentileri de farklılık gösterecektir. Bu açıdan her aday öğrencinin kendisini çok iyi tanıması ve ne istediğini bilmesi önemli bir belirleyici olacaktır. Peki, aday öğrenciler bireysel kriterlerde nelere dikkat etmelilerdir? Şehir/Ülke seçimi, sosyokültürel yaşam ve beklentiler, ekonomik dengeler ve ailesel faktörler olarak alt başlıklar halinde bu kriterleri özetleyebiliriz. Her biri aslında ayrı başlıklar olmasına rağmen bütün bu başlıklar pratikte birbirleriyle bağlantılı, iç içe geçmiş ve karar sürecine fazlasıyla etki eden kriterler olmaktadırlar. Örneğin, üniversite okuyacağı şehri belirlemeye çalışan bir aday öğrenci, bir yandan ailesel faktörleri göz önünde bulundururken, diğer yandan ise ekonomik ve sosyokültürel tercihlerini de göz önünde bulunduracaktır. Bu açıdan aday öğrenciler, üniversite tercih sürecinde ilk önce bireysel kriterlerini belirlemek ve bu doğrultuda planlamalarını yapmak zorundadır. Örneğin sadece alt başlıklardan şehir/ülke seçimini tek başına ayrı bir başlık olarak değerlendirecek olursak, kendi içerisinde analiz edilmesi gereken önemli bir başlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü şehir/ülke seçimi üniversite, bölüm seçimi kadar aday öğrencinin geleceğini çok ciddi bir şekilde şekillendirecek ve belirleyecek seçim kriterlerinden birisidir. Teorikte bir şehir ya da ülke seçimi gibi gözüken bu seçim kriteri aslında bir kültür, yaşam tarzı, finans, iş, vizyon, yetkinlik, beceri, entelektüel bakış açısı, network seçimidir. Kısacası, aday öğrencinin gelecek seçimidir. Şehir/Ülke seçimi aday öğrencinin kişisel ve bilişsel gelişimine dokunacak en önemli faktörlerden birisidir. Bu bağlamda aday öğrencilerin üniversite ve bölüm seçimi kadar şehir/ülke seçimine de aynı oranda ve hassasiyette önem vermesi gerekmektedir.

 

 

Akademik Kriterler:

Üniversite tercih ederken aday öğrencilerin dikkat etmesi gerektiği konulardan biriside tercih etmeyi düşündüğü üniversitelerin verdiği akademik eğitimin kalitesidir. Aday öğrenciler bir üniversitenin akademik eğitim kalitesini araştırırken üniversitenin yönetim kadrosunu, akademisyenlerini, öğrenci başına düşen akademisyen oranını, eğitim modellerini ve yöntemlerini, üniversitenin patent ve makale sayılarını, lisans ve yüksek lisans programlarının niteliğini, yatay - dikey geçiş, çift anadal - yandal imkankanlarını, kariyer ve mentorluk desteklerini detaylıca incelemelidirler. Elde edecekleri bilgiler ve sayısal veriler, tercih etmeyi düşündükleri üniversiteleri karşılaştırmalarında ve karar süreçlerinde oldukça etkili olacaktır. Örneğin bu başlıklardan aday öğrencilerin tercih sürecinde fazlasıyla önem vermediği ya da önemsemeyip araştırmadığı üniversitenin yönetim kadrosunun öğrencilerin geleceği için ne kadar önemli olduğunu örneklendirelim. Bir üniversitenin yönetim kadrosu hem üniversite hem de öğrenciler için oldukça önemlidir. Çünkü üniversitenin mevcut yönetim kadrosunun vizyonu ve stratejileri hem üniversitenin hem de öğrencilerinin bugününü ve yarınını şekillendirecektir. Üniversiteyi bir insan vücudu olarak düşünün ve bu vücudun beyninin üniversitenin yönetim kadrosu olduğunu unutmayın! Bu beyinden çıkacak kararların, stratejilerin üniversitenin ve öğrencilerin geleceğini ciddi bir şekilde şekillendireceğini asla göz ardı etmeyin. Bu arada üniversite yönetim kadrosu denilince sadece rektör, rektör yardımcılarını değil fakülte ve bölüm bazında dekan ve bölüm başkanlarını, ayrıca vakıf üniversitelerinde ise mütevelli başkanının da araştırılması unutulmamalıdır.

 

Uluslararasılaşma Kriterleri:

Üniversite tercih ederken aday öğrencilerin dikkat etmesi gerektiği önemli konulardan bir diğeri de üniversitelerin uluslararasılığıdır. Üniversiteler yerel değil, uluslararası öneme ve etkinliğe sahip olması gereken kurumlardır. Bu açıdan aday öğrenciler, üniversitelerin uluslararası görünümüne ve saygınlığına dikkat etmelilerdir. Uluslararasılaşma kriterleri başlığı altında, aday öğrenciler üniversitelerin uluslararası kuruluşlar tarafından belirlenen dünya üniversiteler sıralamalarındaki yerlerini, yabancı dil imkân ve olanaklarını, alınan uluslararası geçerlilik ve akreditasyonlarını, yabancı üniversitelerle yapılan işbirliklerini ve ortak çalışmalarını, öğrenci değişim programlarının niteliksel ve sayısal verilerini, yabancı öğrenci ve yabancı akademisyen sayılarının oranını ve niteliklerini araştırmalıdırlar. Uluslararasılaşma kriterleri arasından da bir başlığı örneklendirmek gerekirse, uluslararası kuruluşlar tarafından üniversitelerin birçok parametresinin değerlendirilip analiz edildiği dünya üniversiteler sıralamalarının muhakkak incelenmesi gerektiğini tavsiye ederim. Bu bağlamda özellikle THE (Times Higher Education World University Rankings), QS (Quacquarelli Symonds Top Universities) ve ARWU (Academic Ranking Of World Universities) çalışmalarını ve bu çalışmalar kapsamında Türk Üniversitelerinin hem dünya üniversiteleri hemde yurt içindeki görünümlerini inceleyip, karşılaştırma yapmanızı öneririm. Bu çalışmaların sonuçlarını özetlemek gerekirse, ne yazık ki Türkiye’deki üniversitelerimizin dünya üniversite sıralamaları içerisinde THE 2017-2018’e göre ilk 300, QS 2017-2018’e göre ilk 420 ve ARWU 2017-2018’e göre ilk 400 üniversite arasında yer alamadığını belirtmek isterim. Aday öğrencilerin uluslararasılaşma kriterlerine gerekli önemi vermesi ve bu konuda detaylı araştırma yapmaları gelecekleri için oldukça önem arz etmektedir. Son söz olarak; eğer üniversiteler kendi gelecekleri, uluslararası kimlikleri ve görünümleri için uluslararasılaşmaya gereken önemi vermiyorlarsa, aday öğrencilerin gelecekleri, uluslararası kimlik ve görünümleri için bu konuya gereken önemi vermelerini tavsiye ederim.

 

İmkân ve Olanak Kriterleri:

Aday öğrencilerin üniversite tercih ederken dikkat etmesi gerektiği önemli konulardan bir diğeri de üniversitelerin imkân ve olanak kriterleridir. Aday öğrenciler, üniversitelerin imkân ve olanak kriterleri ana başlığı altında üniversitelerin barınma imkân ve olanaklarını, burs olanak ve koşullarını, kampüs yaşamını, sosyal, kültürel, sportif imkân ve olanaklarını, öğrenci kulüplerinin sayısı ve niteliğini, staj imkân ve olanaklarını, teknoloji - bilişim altyapısı ve kültürünü, sanayi – sektör işbirliklerini ve var ise Teknokentlerin kalitesini araştırmalıdırlar. Çünkü üniversiteler sadece binaların ve sıraların olduğu bir alandan ibaret kurumlar değildirler. İçerisinde bir felsefenin, bir atmosferin, bir üretimin, bir vizyonun, bir yaşamın anlamlandığı alanlardır. Bu açıdan aday öğrencilerin sadece bir diplomaya sahip olabilmek için üniversite tercihinde bulunmamaları gerekmektedir. Üniversitelerin sunduğu her imkân ve olanağın aday öğrencilerin kişisel, bilişsel ve fiziksel gelişimlerine katkı sağlayacağı asla unutulmamalıdır. Bu açıdan da aday öğrencilerin kendilerine en çok imkân ve olanağı sunan üniversiteleri tercih listelerinde bulundurmalarını öneririm. Örneğin tercih edilmesi düşünülen üniversitelerin teknoloji - bilişim altyapısını ve kültürü araştırılmalıdır. Teknoloji ve bilişim altyapısına ne kadar yatırım yapıldığı, eğitim metot ve yöntemlerinin ne kadar teknoloji ve bilişime entegre olduğu, teknik donanım ve araçların ne kadar çağa uygun olduğu, üniversite içerisinde teknoloji ve bilişim kültürünün ne kadar yaygınlaştığı ve kullanıldığı sadece bir alt başlık olarak detaylıca araştırılmalıdır. Unutmayın, 21. yüzyıl teknoloji ve bilişim yüzyılı. Aday öğrenciler neden bu imkân ve olanakları üniversitelerden beklemesin ki?

 

Sonuç olarak; Üniversite seçimi duygulara, şansa, algı çalışmalarına, kulaktan duyma bilgilere, popülist yaklaşımlara, geçmişten gelen alışkanlıklara, alınan puana bırakılacak sıradan bir seçim asla değildir.

 

Alper AKSOY

TV Eğitim Program Yapımcısı / Eğitim ve Kariyer Danışmanı

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Üniversite tercihlerinde sınavsız dönem:  Çin Üniversiteleri
Üniversite tercihlerinde sınavsız dönem: Çin Üniversiteleri
Hangi Liseler Sınavla Öğrenci Alacak
Hangi Liseler Sınavla Öğrenci Alacak