Matematik Kaygısı ve Çözüm Yolları
Faruk Cüneyt PALOLU

Matematik Kaygısı ve Çözüm Yolları

Bu içerik 1892 kez okundu.

Matematik Öğrenme Kaygısı ve Çözüm Yolları

Matematik, bilimsel ve teknolojik keşiflerin çoğunun temelini oluşturmaktadır. Bununla birlikte, birçok çocuk ve yetişkin için, "matematik", sevimsiz ve endişeden korkuya kadar değişen duyguları uyandıran bir kavramdır. Matematik kaygısı ve daha şiddetli bir formu olan matematik fobisi, birçok öğrenciyi, matematikten soğutmuştur. Siz veya çocuğunuz matematikten korkanlar arasındaysanız, matematik fobisi ile başa çıkmak için matematiğe daha olumlu bir şekilde yaklaşmayı deneyin. İşte size bazı öneriler:

Öğrenciler için;

1-Matematik fobisinin belirtilerini öğrenin. Eğer matematik ve sayılarla uğraşırken endişe duyarsanız ya da sinirli olursanız, matematik fobisi ya da korkunuz olabilir. Kendinizde veya çocuğunuzda panik, paranoya, pasif davranış ve güven eksikliği olup olmadığını anlamanıza yardımcı olabilecek dört ortak özellik mevcuttur. Matematik fobiniz olup olmadığını öğrenmek için kendinize şu sorulardan bazılarını sorun:

 • Panik: Matematik dersi, testler, sınavlar ve ev ödevleri ile ilgili bir çaresizlik veya korku dalgası hissediyor musunuz?
 • Paranoya: Dünyada matematik problemlerini çözemeyen tek kişi olduğunuzdan ve diğer herkesin sizden daha akıllı olduğundan endişe duyuyor musunuz?
 • Pasif davranış: Yeterince akıllı olmadığınızı düşünerek matematiği tamamen öğrenmeye çalışmayı bıraktınız mı?
 • Güvensizlik: Matematik sorularını doğru çözemeyeceğiniz endişesi var mı? Size yardımcı olması için başkalarına güveniyor musunuz?

2-Matematik kaygısını kabul edin. Çoğu fobi ve bağımlılıkta olduğu gibi, tedavide atılacak ilk adım sorunu kabul etmektir. Matematik fobisine sahip olmak sizi kötü bir insan yapmaz, ancak bununla uğraşmak hayatınızı olumsuz etkileyebilir.

3-Seviyenize uygun olan kaynaklardan başlayın. Herkesin farklı yetenekleri vardır ve farklı bir tempoda öğrenirler. Başlamadan önce matematik seviyenizi iyi ölçün. Seviyenize uygun olan kaynaklardan çalışın. Seviyenize uygun olmayan kaynaklarla çalışmak son derece olumsuz etkiler oluşmasına sebep olabilir.

 • Öğretmenlerinizle konuşun ve hangi seviyede matematik kaynağı almanız gerektiği konusunda öneriler alın.
 • Bilgi düzeyinizi ölçmenize yardımcı olması açısından bir matematik deneme sınavı çözün.

4-Öğrenme stilinize uyan bir öğretmen seçin. Okul süreci içerisinde bu bir seçenek olmayabilir, ancak okul dışında takviye ders alabileceğiniz öğretmeni iyi seçin. Öğretmenin önceki öğrencileri ile konuşun, size uygun eğitim verip veremeyeceğini öğrenin.

5-Anlamadığınız zaman sorular sorun. Matematik kavramları birbirine dayanır ve başlangıçta kaybolursanız, sonraki kavramları anlamak daha zor olacaktır. Tüm öğretmenler öğrencilerinin başarılı olmasını isterler; Onların sizi iyi tanımasına izin vermezseniz temel sorununuzu bilemezler.

 • Soru sormaktan çekinmeyin. Bir şeyi anlamazsanız, sınıfta muhtemelen anlamayan en az bir kişinin daha var olduğunu düşünün ve sorunuzu sormaktan çekinmeyin.

6-Önce en kolay sorulardan başlayın. Ders kaynaklarında verilen soruların çoğunda en kolay olan sorular öncelikle gelir ve sonra zorluk düzeyi artmaya başlar. Önce daha kolay sorulara cevap verin ve sonra daha zor olanlarla daha fazla uğraşın. Hepsinden önemlisi kendinize güvenin. 

Bu strateji, sınavlar ve testler için de iyi bir çalışma yöntemidir. Atladığınız sorulara daha sonra geri dönebileceğinizi unutmayın ve rahat olun.

7-Sınava çalışmak için kendinize bol zaman ayırın. Sınav öncesi çalışacağınız konuları sıkıştırmak yerine, her gün çalışma saatleri ayırın ve pratik yöntemler geliştirmeye çalışın Bu, bilmeniz gereken her şeyi öğrenmek için yeterli zamana sahip olma konusundaki endişenizi azaltır.

 • Tekrarlanan uzun süreli çalışma, sınav ortamında karşınıza çıktığında nasıl çözeceğinizi hatırlamanıza yardımcı olacaktır.
 • Uzun süreli ve planlı çalışma, size zor olan konularda odaklanmaya zaman tanır.

8-Çalışma alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Bir formülün ezberlenmesi, formülün ne anlama geldiğini anlama ve tam olarak ne zaman kullanacağınızı bilmek kadar etkili değildir.

 • Ders kitabını olabildiğince iyice okuyun. Bazı bölümler zor ise, birkaç kez okumanız gerekebilir, ancak metni elinizden gelen en iyi şekilde analiz etmek için zaman ayırın. Daha sonra anlamadığınız yerleri öğretmenlerinize sormak için sorularınızı yazın.
 • Ders notları almaya özen gösterin. Düzenli not tutmak Matematik dersini öğrenmede çok önemlidir.
 • Gruplar halinde çalışmayı deneyin. Bir çalışma grubu ile çalışmak, bazen tek başına anlamadığınız konuyu daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

Veliler için;

1-Çocuğunuzda matematik fobisinin belirtilerini tanıyın. 

Çocuğunuz, matematik ödevini yapmak için tamamen ilgisiz veya korkmuş görünüyorsa, dersle ilgili endişesi olabilir. Çocuğunuz "Ben asla matematikte iyi olamayacağım gibi" konuşmalarda bulunuyorsa, Dersle ilgili sıkıntısı ve endişeleri var demektir.

 • Çocuğunuzun davranışlarına dikkat edin matematik dersinin olduğu günlerde okula gitme isteksizliği veya sıkıntılı bir yüz ifadesi derse karşı olan endişelerini yansıtabilir.

2-Çocuğunuzun zeka ve yetenek duygusunu güçlendirin. Çocuğunuzun olumlu yönlerini güçlendirmek matematik fobisini atlatmada yardımcı olmak için mükemmel bir yöntemdir. Olumsuz olmak yerine onlarla olan sorunları konuşun ve doğru oldukları yönleri vurgulayın. Sahip oldukları becerilere dikkat edin. Olumlu, güven içinde bir öğrenme ortamında bire bir yardım alabilmek için bir öğretmen ile anlaşın.

3-Matematik öğrenmek için destekleyici bir ortam oluşturun. Matematik hakkında olumlu bir şekilde konuşun. Çocuğunuz yanılıyorsa, hataya neden olmaksızın soruna tekrar bakmasını sağlayın. Bu konuyla ilgili olarak matematiği veya herhangi bir konuyu incelemek için olumlu bir öğrenme ortamı oluşturun.

 • Çocuğunuza, matematik becerilerinin otomatik olarak öğrenilmediğini ve herkesin farklı bir hızda öğrenir olduğunu hatırlatın.
 • Çocuğunuz hangi ortamda daha iyi öğrenebiliyorsa odasını o şekilde değiştirmesine müsaade edin
 • Hesap makinesini ve bilgisayarları gerçek hesaplamalar için kullanmalarına izin verin. Ancak interneti fazla kullanmanın birçok olumsuz yönünün olduğunu unutmayın.

4-Ders çalışırken düzenli molalar verdirin. Çocuğunuz matematikle ilgili bir sorun yaşıyorsa, daha uzun süre çalışmak sorunu çözmez. Ara vermeden genişletilmiş çalışma hayal kırıklığı yaratabilir. Çocuğunuzun bilgiyi işleme koymasına ve uzun süren hayal kırıklığını önlemek için kısa molalar vermesine müsaade edin.

 • Sorunun ne olduğunu bulmak ve alternatif bir yaklaşım geliştirmek için geri adım atmak, çocuğunuzun öğrenmesi ve anlaması için daha iyi bir yoldur.

5-Çocuğunuza matematik dersinin günlük yaşamda ki kullanımlarını gösterin. Matematik günlük hayatımızda, spor, ev bakımı (inşaat malzemeleri ve boya miktarlarını hesaplama, bütçeleme) ve diğerleri gibi hayatın birçok yönünde karşımıza çıkar. Matematiğin pratik kullanımlarını göstermek çocuğunuzu, korkmak yerine matematik öğrenmeye motive edebilir.

 • Günlük ev işleri yaparken matematik problemlerini oyunlara çevirmeye çalışın.

6-Çocuğunuzun öğretmenini ve öğretim yöntemlerini öğrenin. Bir çocuğun matematikle uğraşmasına yardımcı olmak için, matematiğin sınıfta nasıl öğretildiğini bilmeniz gerekir. Çocuğunuzun eğitimini tamamlamak için uygun bir yol planlamanıza yardımcı olan öğretmeniyle çözüm yollarını tartışın.

 • Çocuğunuz, sizinle farklı düşünebilir. Onları, sorunları en mantıklı şekilde çözmeye teşvik edin.

7-Matematik öğretim araçlarını kendiniz tanıyın. Hesap makinesi ve bilgisayara ek olarak Chizanbop gibi parmak hesaplama yöntemleri ve Cuisenaire çubukları, Dienes blokları ve Napier çubukları gibi  hesaplamaları yapmaya yardımcı olacak birtakım matematik öğretim araçları vardır. Bunları internetten araştırıp nasıl olduğu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

8-Matematiğin olumlu yönlerini oyun, bulmaca ve mizah ile destekleyin. 

Matematik kaygısı çocuğunuzda başlayınca, çocuğunuz matematiğin "eğlenceli" bir konu olmadığını düşünür. Aslında, matematik, doğru yoldan yaklaşıldığında eğlenceli olabilir.

 • Yahtzee gibi oyunlar sayı tanıma, olasılık ve strateji öğretirken, Battleship ve mangala gibi oyunlar mantıklı düşünme becerilerini geliştirir. Eğitici matematik oyun setlerini çocuklarınıza alarak, onlara matematiği sevdirebilirsiniz. Büyülü kareler gibi bulmacalar hesaplama becerilerini güçlendirirken, desen tanıma ve mantıksal düşünmeyi öğretir. Ayrıca matematik sistemimizdeki sayılar arasındaki ilginç ilişkilerin kavranmasına da yardımcı olur.

9-Çocuğunuzu sınıf arkadaşları ile karşılaştırmamaya özen gösterin. 

Çocuğunuzun yanında, sınıf arkadaşlarıyla veya kardeşleriyle karşılaştırdığınızı gösteren bir açıklama yapmaktan kaçının. Her çocuk özeldir bunu asla unutmayın.

Son olarak;

Matematik hakkındaki kendi hislerinizi düşünün. Zamanında sizin de yaşamış olabileceği matematik kaygılarından bahsedin. Daha sonra nasıl bu kaygıyı yendiğinizi ve nasıl başarılı olduğunuzu anlatın.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Üniversite tercihlerinde sınavsız dönem: Çin Üniversiteleri
Üniversite tercihlerinde sınavsız dönem: Çin Üniversiteleri
Hangi Liseler Sınavla Öğrenci Alacak
Hangi Liseler Sınavla Öğrenci Alacak