Doçentlikte
Ayşegül KAHVECİOĞLU

Doçentlikte "kritersizlik" akademiye ne getirir?

Bu içerik 388 kez okundu.

Doçentlikte "kritersizlik" akademiye ne getirir?

Son günlerde, eğitimin her kademesinde derinlemesine düşünülmemiş, haliyle üzerinde pek de çalışılamamış ve belki de en önemlisi "sonrası önemsenmemiş" bir dolu düzenleme gündemde. Ortaokula başladığında liseye geçiş için, liseye başladığında ise üniversiteye geçiş için yürürlükte olan sınavlara sistem değiştiği için giremeyen, okuduğu kademelerde aynı müfredattan mezun olamayan çocukların ülkesi Türkiye... Sorun sadece temel ve ortaöğretimde de değil ne yazık ki. Fasit bir dairenin içine hapsolmak üzereyiz. Soran, sorgulayan, nitelikli öğrenci yetiştirecek öğretim programlarından hızla uzaklaşan eğitim sistemimiz, dönüp gelip çocuklarımızın eğitimini üstlenecek akademisyenleri de niteliksiz kılmaya hazır artık.

 

Takip etmişsinizdir, YÖK "yardımcı doçentlik ve doçentlik" süreçlerini yeniden düzenlediği bir yasa taslağı hazırladı. Taslak, Meclis'e getirilmeden birkaç gün önce YÖK tarafından kamuoyuna duyuruldu. Duyurulur duyurulmaz da akademi ayağa kalktı haklı olarak. Yardımcı doçentliğin kaldırılması ve yerine "doktor öğretim görevlisi" kadrosunun getirilmesi üzerinden reklam yapan YÖK'ün aksine, doçentliğe geçişte getirilen "kritersizlik" gündemin baş köşesine oturdu.

 

Bilindiği üzere mevcut sistemimizde bir yardımcı doçentin, üniversitelerin doçentlik kadrosuna başvurabilmesi için ÖSYM tarafından yapılan merkezi yabancı dil seviye belirleme sınavından en az 65 puan alması; aynı zamanda Üniversiteler Arası Kurul (ÜAK) tarafından yapılan doçentlik sınavına girmesi gerekiyor. Doçentlik sınavı ise "eser incelemesi" ve "sözlü sınav" olmak üzere, iki aşamadan oluşuyor. Eser incelemesinde başarılı bulunan aday, doçentlik sınav jürisi tarafından, sözlü sınava tabi tutuluyor. Sözlü sınavda başarılı olması halinde de adaya ÜAK tarafından "Doçentlik Belgesi" veriliyor. Üniversitelerin doçentlik kadrolarına atamada ise ÜAK'ın doçentlik belgesini almış olmanın yanı sıra, adayın üniversitelerin belirlediği ek kriterleri de karşılaması gerekiyor.-du...

 

Peki şimdi ne olacak? YÖK ne yapmak istiyor? Hemen söyleyelim, YÖK'ün hazırladığı taslak yasalaşırsa, öncelikle doçentliğe geçişte merkezi yabancı dil sınavı şartı kalkmış olacak. Yani artık dil yeterliliğinde zaten vasata karşılık gelen "65 puanı" bile tutturamayan biri, akademide doçent unvanı alabilecek. YÖK demiyor ki, hiç sınav olmasın.. Sınav olsun tabi ama her üniversite dil sınavını kendisi yapsın istiyor. Diyor ki, "Ey üniversite, doçent adayının senin yapacağın sınavdan 55 puan alması benim için yeterli. Sen sınavı hangi kriterlere göre yaparsan yap. Ama çok istiyorsan kendin bazı ek şartlar da belirleyebilirsin." Hâl böyle olunca bu yeni düzenleme Türkiye'nin köklü üniversitelerini etkilemeyecek elbette. Onlar öğrencilerini olduğu gibi akademik kadrolarını da belli kriterlere göre seçmeye devam edecek. Ancak Anadolu'da özellikle yeni açılan üniversitelerde durum ne olacak? Yapılacak dil sınavlarının standardizasyonu sağlanabilecek mi? Yoksa "What is this? It'a pencil" seviyesinde İngilizce, üniversitenin yaptığı dil sınavından 55 puan almaya yetecek mi? Aldığı 55 puan ile doçentliğe kabul edilecek biri, akademiye ne fayda getirecek? Yapacağı araştırmalarda Türkçe kaynaktan başkasına başvuramayacak akademisyen bilimin ilerlemesine ne katkı sağlayacak? 

 

Bu sorulara yanıt vermek yerine "Doçentliğe geçişi kolaylaştırıyoruz" savunması yapmakla yetinen YÖK, bu yetmezmiş gibi yeni düzenlemesinde ÜAK tarafından yapılan ve 5 profesör jürinin, adayın doçentlik yeterliliğini ölçtüğü sözlü sınav uygulamasını kaldırmak istiyor. Yani teklif yasalaşırsa artık doçentliğe geçişte tek kriter ÜAK'ın "eser inceleme" sürecinden geçmek olacak.

 

Doçentliğe geçişin kolaylaştırılması ile son dönemde görevden alınan yüzlerce akademisyenin yerinin doldurulması mı amaçlanıyor bilmiyoruz ama bu teklif yasalaşırsa akademide niteliğin yerlerde sürüneceği aşikâr..

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Üniversite tercihlerinde sınavsız dönem:  Çin Üniversiteleri
Üniversite tercihlerinde sınavsız dönem: Çin Üniversiteleri
Hangi Liseler Sınavla Öğrenci Alacak
Hangi Liseler Sınavla Öğrenci Alacak