Bozdağ "Eğitimde Fırsat Eşitliği Sorunu Kalmadı"

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Türkiye´de uzun yıllar fırsat eşitliği tartışıldı bugün ülkede eğitimde fırsat eşitliği konusunda yaşanan bir sorun kalmadı" dedi.

Bozdağ
Bozdağ admin
Bu içerik 1195 kez okundu.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Millî Eğitim Bakanlığında, Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz´ın katılımıyla Osman Durmaz Vakfı ile Yozgat Valiliği arasında düzenlenen 16 Derslikli Okul Yapım Protokolü´nün imza törenine katıldı. Bekir Bozdağ, törendeki konuşmasında,  "Türkiye´de uzun yıllar fırsat eşitliği tartışıldı bugün ülkede eğitimde fırsat eşitliği konusunda yaşanan bir sorunu kalmadı" dedi.

Bekir Bozdağ, eğitimin herkes için en önemli konu olduğuna değinerek şöyle devam etti: "Milli Eğitim Bakanlığı bana göre ülkemizin en önemli bakanlıklarından bir tanesi. Hepimiz belki bugünle ilgili çalışmalar yapıyoruz, bunun üzerinde duruyoruz ama Milli Eğitim Bakanlığı, sadece bugünü değil geleceği inşa eden, evlatlarımızı emanet ettiğimiz, milletimizin ve devletimizin geleceğini inşa edecek nesilleri yetiştiren bakanlıktır. Bu bakanlık ne kadar iyi işlerse bizim bugünümüz de yarınımız da o kadar iyi olur." Bozdağ, hükümet olarak eğitim konusuna verdikleri önceliği sürdürmeye devam edeceklerini, Türkiye´nin bugününün ve yarınının iyi olmasının eğitimde her alanda iyi olmaktan geçtiğini belirtti. Türkiye´de uzun yıllar fırsat eşitliğinin tartışıldığını anımsatan Bozdağ, bugün ülkede eğitimde fırsat eşitliği konusunda yaşanan bir sorunun kalmadığını bildirdi.

Herkese aynı fırsatı verdiklerini ve eşit bir yarışla yol alındığını, kim ne kadar emek verip ter dökerse o kadar mesafe alabildiğini anlatan Bozdağ, geçmişteki katsayı engelleri gibi nedenlerle büyük haksızlıkların bulunduğunu, bunların hepsinin ortadan kalktığını vurguladı. Eğitimde daha büyük başarı için fırsat eşitliğinin yetmeyeceğini, imkânları eşitleme noktasında da büyük vazifeleri olduğuna işaret eden Bozdağ, "Her yerde öğretmenimizi eşit sayıda bulundurma imkanını evlatlarımız için sağlayamazsak, iyi fiziki mekanlarda eğitim alma imkanını ve diğer teknolojik donanımı sağlayamazsak, o zaman imkanları eşitlemediğimizde fırsat eşitliğinin adil sonuçlar doğurması da beklenemez." dedi. Bozdağ, iktidarları döneminde yapılan en önemli işlerden birinin, fırsat eşitliğini sağlamanın ötesinde Türkiye´de her alanda olduğu gibi eğitim alanında da imkânları eşitleme noktasında attığı tarihi adımlar olduğuna dikkati çekti. 

"Milletin geleceğini güçlü bir şekilde inşa edeceğiz"

Çocukluğunda anaokul, kreş gibi mekanların ancak özel statüde ve büyükşehirlerde bulunduğunu aktaran Bozdağ, "Şimdi bakın Hakkari´de, Erzincan´da, Yozgat´ta, Türkiye´nin her yerinde okul öncesi eğitime çocuklarımızı alabiliyor, onları eğitecek öğretmen ve fiziki mekanlar bulabiliyoruz." diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Üniversite tercihlerinde sınavsız dönem:  Çin Üniversiteleri
Üniversite tercihlerinde sınavsız dönem: Çin Üniversiteleri
Hangi Liseler Sınavla Öğrenci Alacak
Hangi Liseler Sınavla Öğrenci Alacak