Sendikalardan Performans Taslağına Tepki

MEB tarafından hazırlanan "Öğretmen Performans Değerlendirme ve Aday Öğretmenlik İş ve İşlemleri Yönetmeliği Taslağı" na sendikalardan tepki geldi.

Sendikalardan Performans Taslağına Tepki
Sendikalardan Performans Taslağına Tepki admin
Bu içerik 1481 kez okundu.

Milli Eğiitm Bakanlığı tarafından hazırlanan ve paydaşlara açıklanan Öğretmen Performans Değerlendirme ve Aday Öğretmenlik İş ve İşlemleri Yönetmeliği Taslağı’na Eğitim-Bir-Sen ve Anadolu Eğitim Sendikası'ndan tepki geldi.

Eğitim-Bir-Sen tarafından yapılan yazılı açıklama da; "özel sektör iş dinamiklerinin ve çalışma ilişkilerinin kamuya aktarılması hâlinde kamu hizmetinin de artacağı şeklindeki kerameti kendinden menkul yanlış ve hatalı algı, ne yazık ki, Öğretmen Performans Değerlendirme ve Aday Öğretmenlik İş ve İşlemleri Yönetmeliği Taslağı’na da yansımıştır. Millî Eğitim Bakanlığı’nın eğitimin niteliğine ve öğretmenin mesleki gelişimine hiçbir katkısının olmayacağı, aksine kurumsal bütünlüğü, çalışma barışını ve iş birliğini zedeleyecek performans değerlendirme sistemini uygulamaya koymaya çalışması kabul edilemez. Bakanlığın aceleci ve plansız bir tavırla, hukuki ve kanuni dayanağı olmayan, öğretmene, öğrenciye ve eğitime somut hiçbir katkısının bulunmadığı açık olan performans değerlendirme sistemini uygulamaya koymaktaki gereksiz ısrarı, hatalara ve mağduriyetlere sebep olacaktır."denildi.

Taslak ile ilgili Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Cansel GÜVEN ise yaptığı açıklama da; Sürekli güncellenen eğitim sistemleri içinde, her değişlikle bir öncekinin başarısızlığını itiraf eden MEB yalnızca sözde öğretmen niteliğini yükseltmek amacıyla öğretmenlerin huzurunu bozmaya kafayı takmış görünmektedir.
Öğretmen yetiştirme ve atama sisteminde de onulmaz yaralar açan kurum, öğretmen performansını yükseltmek konusunda da hatalı düzenlemeler yapmak üzeredir. 
Tabela üniversiteleri, dağıtılan formasyonlar yanında KPSS+mülakat kaygısı, yetersiz atamalarla en nitelikli öğretmenin dahi mesleğe başlamadan yıpratılmasının sonuçları elbet tartışılmalıdır, talebimizdir.
Bir şekilde atanmış öğretmen de sınıf geçirtme sistemi ile disiplinsizlik kıskacında demoralize olmaktadır. Başarılı olmak adına inisiyatif alan meslektaşlarımız liyakatsiz idareciler tarafından mevzuat düzenlemesi ile korkutulmaktadır.

İddiamız şudur ki; bu ülkede eğer meslek onuruna sahip çıkan öğretmenler çoğunluktaysa ve mevcutlu STK lar gerçekten eğitim sendikasıysa bu taslak resmileşemez, resmiyet kazansa da uygulanamaz. Anadolu Eğitim Sendikası olarak açıkça ilan ediyoruz, hukuki tarafız. Yürürlüğe girmesi halinde hem dava hem eylem konumuzdur."

 

 

 

Eğitim-Bir-Sen Anadolu Eğitim Sendikası Cansel GÜVEN Öğretmen performans taslağı MEB
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Üniversite tercihlerinde sınavsız dönem:  Çin Üniversiteleri
Üniversite tercihlerinde sınavsız dönem: Çin Üniversiteleri
Hangi Liseler Sınavla Öğrenci Alacak
Hangi Liseler Sınavla Öğrenci Alacak