Öğretmen strateji belgesi açıklandı. Hedefte yine öğretmenler var

öğretmen strateji belgesini bugün açıklayan MEB’in hedefinde yine öğretmenler oldu. MEB tarafından Eğitimin yanlış politikalarını düzeltmek için bir dizi Karar alındı

Öğretmen strateji belgesi açıklandı. Hedefte yine öğretmenler var
Öğretmen strateji belgesi açıklandı. Hedefte yine öğretmenler var admin
Bu içerik 1372 kez okundu.
Öğretmen strateji belgesini bugün açıklayan MEB’in hedefinde yine öğretmenler oldu. MEB tarafından eğitimin yanlış politikalarını düzeltmek için bir dizi kararlar alındı. Alınan kararlara bakıldığında yine eğitim sistemindeki yanlışların tümü öğretmenlere yüklenmiş ve öğretmenleri düzeltmeye yönelik çalışmalar planlanmış ve eğitimde ki başarısızlığın sebebi olarak öğretmenler  hedef tahtasına konmuştur. Eğitim üzerinde yapılan değişikliklerde hiçbir söz hakkı bulunmayan öğretmenlere suçu yüklemek ne kadar doğrudur siz değerli okurlarımızın taktirine bırakıyoruz. Okullarımızda ki başarısızlığın sebebi; canı sıkıldıkça sınav modelleri ile oynayan öğrenciye ve Veli’ye sınırsız yetki veren okulların güvenliğinde zaafa düşen,  gençliğin ahlaki çöküşünü görmeyen, hiçbir öğretmenlik deneyimine sahip olmayan, sadece siyasetle sistemin değişeceğini düşünenler değil midir?
 

İşte o üzerinde uzun süre konuşulacak olan eylem planı stratejisinin detayları;

 
Milli Eğitim Bakanlığı’nın ( MEB) uzun süredir beklenen Öğretmen Strateji Belgesi, dün Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre dezavantajlı bölgelerde çalışanlara teşvikler, performans ölçümü, yeni bir öğretmen seçim sınavı gibi amaçların yer aldığı belgede en çok tartışılacak hedeflerden biri tüm öğretmenlerin 4 yılda bir “yeterlilik sınavı”na girmesi olacak.

2017-2023 yılları arasında geçerli olacak politikaları belirleyen 7 yıllık bir yol haritası niteliğindeki Öğretmen Strateji Belgesi, 32 sayfadan oluşuyor. Belgede 3 amaç ile 35 eylem belirleniyor. Bu amaçlardan birincisi yüksek nitelikli yetişmiş ve mesleğe uygun bireylerin öğretmen olarak istihdam edilmesi. İkincisi öğretmenlerin kişisel ve mesleki gelişimlerini sürekli kılmak. Üçüncüsü de öğretmenlik mesleğine yönelik algıyı iyileştirmek ve mesleğin statüsünü geliştirmek.

Sınav ile İlgili DETAYLAR;

MADDE 24 - (1) Öğretmenler, dört yılda bir "Öğretmenlik Mesleği Yeterlikleri" kapsamında sınava tabi tutulurlar.

(2) Sınav, Bakanlıkça sınava gireceklerin sayısı, altyapı imkanları ve benzerleri göz önünde bulundurularak her yıl düzenlenebilir.

(3) Sınav ile ilgili iş ve işlemler Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülür.

(4) Sınav, ihtiyaç duyulması halinde coğrafi şartlar göz önünde bulundurularak birden fazla il için bir veya birden fazla merkezde gerçekleştirilebilir.

Sınava ilişkin usul ve esaslar

MADDE 25 - (1)

(4) Sınav, Öğretmenlik Mesleği Yeterliklerinde yer alan;

a) Alan bilgisi (% 20),

b) Alan eğitimi bilgisi (%20),

c) Mevzuat bilgisi (%5),

ç) Eğitim öğretimi planlama (%5),

d) Öğrenme ortamları oluşturma (%5),

e) Öğretme ve öğrenme sürecini yönetme (%10),

f) Ölçme ve değerlendirme (%5),

g) Milli, manevi ve evrensel değerler (%10), ğ) Öğrenciye yaklaşım (%5),

h) İletişim ve işbirliği (%5),

ı) Kişisel ve mesleki gelişim (%5)

konu başlıkları ile T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük (%5) konularından yapılır.

(5) Sınavın yapılacağı yer, gün ve zaman ile ikinci fıkrada belirtilen sınav konuları Sınav Koordinasyon Komisyonu tarafından önceden açıklanır.

(6) Sınav sonuçları, sınavın sadece yazılı yapılması durumunda, sınavın yapıldığı tarihten itibaren en geç 30 iş günü içinde Bakanlığın internet sitesinde duyurulur

 

Öğretmene sınav öğretmen strateji belgesi meb
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Üniversite tercihlerinde sınavsız dönem:  Çin Üniversiteleri
Üniversite tercihlerinde sınavsız dönem: Çin Üniversiteleri
Hangi Liseler Sınavla Öğrenci Alacak
Hangi Liseler Sınavla Öğrenci Alacak