5 Bin Öğretmen Alımı Müjdesi

20 bin sözleşmeli öğretmen alımı haberinden sonra bir sevindirici haber daha geldi.

5 Bin Öğretmen Alımı Müjdesi
5 Bin Öğretmen Alımı Müjdesi admin
Bu içerik 1234 kez okundu.

20 bin sözleşme alımı takvimi dün yayınlanmıştı. Bugün Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz bir müjde daha verdi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 5 bin sözleşmeli öğretmen alımı yapılacağını açıkladı.
Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Zeytinli Mahallesi'nde Zeytinli İlkokulu ve Ortaokulu açılış törenine katılan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, eğitimde başarıyı yakalamak için öğretmene gerekli önemin verilmesinin önemli olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı;

 "584 binin üzerinde öğretmenin atamasını gerçekleştirdik. Bugün gördüğümüz her üç öğretmenden ikisi bizim dönemimizde atandı. Şimdi dün ilana çıkıldı, 20 bin öğretmen daha alacağız. Bu alımla beraber inşallah bir kanun teklifi daha var. Ücretli öğretmenler arasında da bize 5 yıl ücretli öğretmenlik yapmış olmak kaydıyla bir 5 bin öğretmen daha alacağız. 25 bin öğretmeni bir yılda eğitim ailemize kavuşturuyoruz. Bu sayı bazı ülkelerin toplam kamu görevlisinden daha fazladır."

Öğretmen başına düşen öğrenci sayısında büyük bir ilerleme kaydettiklerini belirten Yılmaz şu bilgileri verdi. "İlköğretimde 28´den 17´ye, ortaöğretimde 18´den 13´e düştü. Bu değer ile İngiltere, Japonya ve Güney Kore ile aynıyız, Fransa´dan daha iyiyiz. Norm kadro öğretmen doluluk oranı hemen hemen her bölgede yüzde 90´ın üzerine çıktı. Doğu Anadolu´da yüzde 92, Güneydoğu Anadolu´da yüzde 90, ülke genelinde de yüzde 90 civarında. Eğer bugün biraz öğretmen eksikliği varsa Marmara Bölgesi´nde İstanbul´da var. Dezavantajlı bölgelere, kimselere, kişilere pozitif ayrımcılık yapılması gerekir diyorsunuz ya sayın bakanım, işte biz de bu dönemde öğretmenimizin çoğunu Doğu ve Güneydoğu´da istihdam ettik."

öğretmen sözleşmeli öğretmen İsmet Yılmaz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Üniversite tercihlerinde sınavsız dönem:  Çin Üniversiteleri
Üniversite tercihlerinde sınavsız dönem: Çin Üniversiteleri
Hangi Liseler Sınavla Öğrenci Alacak
Hangi Liseler Sınavla Öğrenci Alacak